Compact Boiler Economizer For Efficient Heat Exchange Solutions
Contact Person : LI
Phone Number : +86 13861879136
WhatsApp : +8613861879136
| Minimum Order Quantity : | 1 | Price : | Negotiable |
|---|---|---|---|
| Packaging Details : | Different packaging methods are adopted according to different modes of transport. | Delivery Time : | 30days |
| Payment Terms : | L/C,D/P,D/A,T/T |
| Place of Origin: | China | Brand Name: | Xinjie |
|---|
|
Detail Information |
|||
| Combustiontype: | Grate Combustion Or Fluidized Bed | Noiselevel: | Below 75 DB |
|---|---|---|---|
| Output Water Temperature: | 170-225℃ | Design Pressure: | 12.5bar, 20bar, 25bar |
| Fueltype: | Biomass (wood Chips, Pellets, Agricultural Waste) | Maintenanceinterval: | Every 6 Months |
| Controlsystem: | Automated Control With PLC | Fuelmoisturecontent: | Below 30% |
| Pressure: | Low Pressure | Installationtype: | Indoor Or Outdoor |
| Highlight: | 25 Bar Boiler Economizer,20 Bar Boiler Economizer,12.5 Bar economizer working in boiler |
||
Product Description
| Item | Details |
|---|---|
| Product Name | Advanced Boiler Economizer |
| Material | Carbon steel, alloy steel, stainless steel |
| Tube Design | Optimized heat exchange tube structure |
| Tube Diameter | 25 mm to 89 mm |
| Wall Thickness | 3 mm to 10 mm |
| Operating Temperature | Up to 700°C |
| Pressure Rating | Suitable for medium to high pressure |
| Surface Treatment | Anti-corrosion coating (optional) |
| Application | Boiler heat recovery systems |
| Manufacturing Standard | ASME, EN, or GB standards |
Enter Your Message